História školy

Hudobné školstvo v Rožňave vzniklo v polovici päťdesiatych rokov.

Jeho vznik vyplýval zo samozrejmej požiadavky a potreby obyvateľstva mesta, ktoré malo bohatú históriu a tradíciu.

Samotný vznik Hudobnej školy v Rožňave sa datuje od 1. septembra 1956.

O prvých rokoch činnosti školy existuje veľmi málo záznamov.Tieto roky však boli ťažké, pretože sa vyučovalo a vychovávalo bez tradícií a skúseností, v provizórnych podmienkach.

V prvých rokoch existencie sa vyučovalo len v dvoch oddeleniach -v klávesovom a husľovom.

Neskôr sa otvorili ďalšie odbory – výtvarný, literárno – dramatický a akordeónové oddelenie hudobného odboru.

Literárny odbor, žiaľ, nemal dlhú životnosť.

Do budovy na Normovej ulici sa škola presťahovala koncom roka 1962.

Kmeňová škola mala v tom čase aj vysunuté pracovisko v Dobšinej, neskôr v Betliari a v Pači. Elokované triedy pôsobili len krátko.

Po založení tanečného odboru, obnovení literárno – dramatického odboru sa od roku 1984 stala škola plneorganizovanou Ľudovou školou umenia.

Od roku 1991 majú tieto typy škôl nové názvy – a to Základná umelecká škola.

Jej činnosť bola riadená Okresným úradom – odborom školstva v Rožňave.

Kmeňová budova sa nachádzala na Normovej ulici č. 2.

V roku 1998 ku kmeňovej budove pribudla ďalšia budova na Štítnickej ulici ,

čo čiastočne vyriešilo dlhodobé priestorové problémy ale predovšetkým absenciu koncertnej sály, ktoré je potrebná pre realizáciu všetkých umeleckých aktivít žiakov a slúži aj ako učebňa pre tanečný, literárno – dramatický odbor a súbory školy.

V kalendárnom roku 2002 sa škola stala samostatným právnym subjektom v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Rožňava.

Od 1. 9. 2014 sa riaditeľstvo školy nachádza v budove na Akademika Hronca 3490/9B v Rožňave.

Detašované pracoviská: Štítnická 10 Rožňava, Akademika Hronca 9 Rožňava.

Vysunuté pracoviská vyučovania sú v Plešivci, Jablonove nad Turňou a v Hrhove, ZŠ Ak. Hronca Rožňava, ZŠ Reformovanej cirkvi v Rožňave.

• Základná umelecká škola
    Akademika Hronca 3490/9B,048 01 Rožňava